| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 6421LJWO |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 5/16 in, Shackle Height 2 1/2 in, Shackle Width 7/8 in, Shackle Material Boron Alloy, Body Height 2 13/32 in, Body Width 2 1/8 in, Body Thickness 1 5/16 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 0, Number of Pins 6 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Black, Body Finish Laminated, Keyway Type Interchangeable Core, Weather Resistant Yes, High Security No, Interchangeable Core Yes, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | US |
| Model | 6421LJWO |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Weight | 1.1500 |
| Length | 2.300 |
| Width | 1.700 |
| Depth | 1.700 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Steel |
| Body Color | Black |
| Battery Included | No |
| Weather Resistant | Yes |
| Body Width | 2-1/8" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 5/16" |
| Shackle Material | Boron Alloy |
| Shackle Type | Extended |
| Body Size Width | 2-1/8" |
| Shackle Configuration | Extended |
| Shackle Height | 2-1/2" |
| Shackle Width | 7/8" |
| Key Control | No |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Body Thickness | 1-5/16" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Body Finish | Laminated |
| High Security | No |
| Rekeyable | Yes |
| UPC | 071649074257 |
Check the listing for details. Master Lock 6421Ljwo Padlock, Coreless, Long Shackle, Rectangular Steel Body,. Width: 1.700, Condition: New, Made in US. Listed at 36.19 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.