| Brand | AJC |
|---|---|
| Type | UPS Battery |
| Chemical Composition | Sealed Lead Acid (AGM) |
| Amp Hours | 10 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery Size | Sealed Lead Acid 12-Volt |
| Application | UPS |
| MPN | B00009 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Brand | Minuteman |
| Voltage Compatibility | 12 V |
| Compatible Model | B00009 |
| Connectors | F2 |
| Features | Maintenance Free |
| Model | AJC Brand Replacement Batteries |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 3.78 in |
| Item Length | 5.94 in |
| Item Width | 3.9 in |
| Item Weight | 7.6 lb |
| Battery Type | SLA/VRLA |
| Product Type | UPS Battery |
| UPC | 740737180360 |
Check the listing for details. Minuteman B00009 12V 10Ah UPS Replacement Battery. Condition: New. Listed at 45.39 USD. Capacity: 10Ah. SLA BATTERY CARE. Maintenance free AGM technology, no need to add acid or water ever. Weight: 7.6 lbs. Height 3.78 in.