| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | 20602 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 3 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20604 |
| Features | Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Power Indicator Light, Drip Tray, Convection Oven, Adjustable Racks, Convection |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
| UPC | 0652185206021 |
Check the listing for details. NuWave 20604 Pro Plus Infrared Oven w/ Stainless Steel Extender Ring Baking Set. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 88.00 USD. InfraRed- gentle, radiant heat that penetrates deep into the food. The patented coating over the NuWave heating rod further enhances the NuWave oven's unique infrared capabilities. Up for sale is a new NuWave Pro Plus infrared convection oven with extender ring and baking set!