| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 15 in |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 12.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20601 |
| Features | Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Infrared Oven, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Components Included | Base, Instructional DVD, Lid, Rack, Recipes, Stand |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 15.5 in |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave Infrared Oven Pro Plus Model 20601 Amber Dome OPEN BOX. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 60.00 USD. New Open Box NuWave Oven Pro PLUS Power Dome Infrared Oven Convection Cooker model 20601. Opened to verify condition.