| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Manufacturer Color | Black |
| Item Diameter | 15 in |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Conduction, Convention and Infrared |
| Item Depth | 14 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | Compliant |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 14 in |
| Model | 20632 |
| Features | Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Infrared Oven, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Components Included | Base, Extension Ring, Lid, Rack |
| Number of Items | 4 |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 15 in |
Check the listing for details. NuWave Oven Pro Plus Amber Dome With Extender & Ring/Rack Model# 20632. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 49.99 USD.