| Power Source | Electric |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| Item Diameter | 16″ W × 15″ D × 13″ H |
| Cooking Method | 3× Power (Conduction + Convection + Infrared) |
| Item Depth | 16″ W × 15″ D × 13″ H |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | A |
| Capacity | Fits up to a 10 lb turkey or 16 lb ham |
| Item Height | 11-20 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Oven Pro Plus |
| Features | Infrared, Infrared Oven |
| Components Included | Rack |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 16″ W × 15″ D × 13″ H |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | ≈ 12 lb (in box) |
Check the listing for details. NuWave Oven Pro Plus Infrared Digital Countertop Cooking System New Open Box. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 79.99 USD. Experience healthier, faster cooking with theNuWave Oven Pro Plus Infrared Cooking System. Type: Countertop Infrared Convection Oven. Cooking Technology: 3× Power (Conduction + Convection + Infrared).