| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Infrared |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | NU WAVE 20355 |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Power Indicator Light, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Base, Lid, Rack, Black Oven Pro, Nuwave Instructional DVD, Oven Complete Cookbook, Quick & Easy Cooking Guide |
| Item Weight | 10 lbs |
| Power | 120V |
Check the listing for details. NUWAVE PRO Infrared Oven Model 20355. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 120.00 USD. Got this as a gift and only used a couple times. Works and has been tested!