| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355, 20326 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro 20355 |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NUWAVE PRO Infrared Oven Model 20355 Black New .. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 69.98 USD. The NuWave Pro Infrared Oven Model 20355 in black. Never Used, No Box, Sold As Is. Never Tested. Please reference pictures.