| Power Source | Electric |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355, 20326 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | Compliant |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20355 |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Components Included | Base, Rack |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. Nuwave Pro Infrared Oven 13" Rack & Drip Pan & Base Replacement 20355 New. Color: Black, Condition: New. Listed at 25.97 USD. Nuwave Pro Infrared Oven 13" Rack & Drip Pan & Base 20355.