| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power Source | Electric |
| MPN | 20355 |
| Capacity | 12 L |
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | NuWave |
| Voltage | 120 V |
| Features | Baking Oven |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Type | Infrared Oven |
| Model | Nuwave 20326 Pro |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NUWAVE PRO Infrared Oven Model 20355 Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 59.99 USD. This NUWAVE PRO Infrared Oven Model 20355 in black is a must-have kitchen appliance for anyone who loves to cook. It features a 12 L capacity and is electric powered with a voltage of 120 V. The oven is made of durable plastic material and has a cooking method of induction. The oven has many features including baking, timer/alarm, power indicator light, drip tray, dishwasher safe, adjustable racks, convection, portable, digital timer, temperature control, infrared oven, expandable, and convection oven. It has an item diameter of 16 in and an item depth of 4 in, with a weight of 10 lbs. This oven is perfect for anyone who wants to cook delicious meals quickly and with ease.