| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | White |
| Item Diameter | 16 in |
| Material | Plastic |
| MPN | 20302 |
| Item Depth | 15.5” |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 qt |
| Item Height | 15.5” |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro Infrared Pizza |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Components Included | Base, Extension Ring, Instructional DVD, Lid, Oven Stand, Rack, Recipes |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 14 in |
| Item Weight | 12 Lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Pizza Oven White W/ Extender Ring New in Open Box. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 59.00 USD. New in open box as shown , no manual