| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 11 in |
| Model | Pro Plus 20601 |
| Features | Infrared Oven |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Components Included | Base, Lid, Rack |
| Number of Items | 1 |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
| Item Width | 12 in |
Check the listing for details. Nuwave Pro Plus Infrared Oven - Model 20601 - Shatter Proof Dome!!! With Case!!!. Color: Black, Condition: Used. Listed at 45.00 USD. This NuWave Pro Plus Infrared Oven is the perfect addition to any kitchen. The components included are of high quality and ensure that your food stays safe and secure while cooking. This oven is shatter proof, making it durable and long-lasting.