| Material | Plywood+Corduroy |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 84.6"L X 65.4"W X 41.3"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Frame Material | Plywood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Beige |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 41.30 in |
| Item Length | 84.60 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 65.40 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 76.01 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed w/ Upholstered Headboard Beige. Color: Beige, Condition: New. Listed at 249.68 USD. A wooden slat system and supporting legs add extra stability and safety. [Elegant Design] Upholstered in foam-filled polyester for an inviting feel, the included headboard boasts corduroy-tufted detailing that adds a touch of visual texture.