| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Item Width | 24 in |
| Material | Polyester |
| Type | Absorption Tile/Panel |
| Color | Brown, Black, Grey |
| Item Thickness | 1 in |
| MPN | Does Not Apply |
| Quantity | 100 |
| Dimensions | 1" x 24" x 24" |
| Packaging | Panel |
| Brand | Burning River Buys |
| Suitable For | Ceiling |
Check the listing for details. Soundsulate Dual-Tone Acoustic Ceiling Panels, 20 pcs. Color: Brown, Black, Grey, Condition: New. Listed at 350.00 USD. Product Info:Our Soundsulate™ 2 ft x 2 ft x 1 inch Polyester Acoustic Panels have a thermal bonded two-layer structure with a hard, front-facing surface and a soft core. These panels are perfect for absorbing unwanted echoes and reverberations caused by noisy, reflective surfaces and works well in ceilings. Not only are these panels extremely lightweight, they are also very easy to install. These acoustic panels are highly acoustically rated, and are great for absorbing sounds within voice ranges. This product is made from 100% polyester fibers with no harmful glues, binders or VOC’s. Although they are lightweight, they are also extremely durable and provide long-term stability and performance.Features:• Fire resistant (EN 13501-1, B-s1,d0 / ASTM E84, Class A ) • Available in 3 different colors • Excellent acoustic performance • Naturally resistant to moisture • Light-weight and easy to handle and install • Made from 100% polyester fiber without chemical binders • Highly durable providing long-term stability and performance • Safe, non-toxic, non-irritant and non-allergenic • Manufactured under ISO9001 and ISO14001 accredited Quality and Environmental SystemsApplications:• Industrial / Manufacturing • Home Theaters • Offices • Schools • Auditoriums • Sound Rooms • Gymnasiums • Universities • Restaurants • Retail SpacesThis product can also be used as acoustic panel for grid ceilings! You are purchasing these panels in 2 ft x 2 ft x 1 Inch = 20 tiles / pack. Please specify color you are ordering.