| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Starrett |
| Minimum Measurement | 2" |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 12" |
| Micrometer Type | Inside Micrometer |
| Model | 124BZ |
| MPN | 124BZ |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Resolution | .001" |
| California Prop 65 Warning | California Residents Proposition 65 WARNING: This product contains lead a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov |
Check the listing for details. Starrett 124BZ Solid Inside Micrometer Set, 2-12" Range, .001" Graduation. Condition: New. Listed at 404.00 USD. Starrett 124BZ Solid Inside Micrometer Set, 2-12" Range, .001" Graduation Range: 2-12"Graduation: .001"Accuracy: lead accuracy ±.0001" per inchMeasuring rods: 10Spacing collars: one 1/2"Insulated rods marked with length Adjustable for lengthMeasuring rods are solidHardened and ground anvilsQuick-reading figures6-1/2" long handle is availableWith padded case IDEAL PRECISION INSTRUMENT SERVICE, INC.YOUR SINGLE SOURCE FOR PRECISION INSTRUMENTS, GAGING AND REPAIR.