| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 1 in |
| Reading | Mechanical |
| Unit Type | Unit |
| Micrometer Type | Depth Micrometer |
| MPN | 263 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Resolution | 0.00100 in |
| California Prop 65 Warning | no |
Check the listing for details. Starrett 263 Micrometer Head 0-1" Range - .001" Resolution USA MADE TOOL. Condition: Used. Listed at 35.00 USD. In original box