| Minimum Measurement | 4 in |
|---|---|
| Brand | Starrett |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 5 in |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | 436rl |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Starrett 4-5" Outside Micrometer No. 436RL w/box .001" Resolution. Condition: Used, Made in United States. Listed at 89.00 USD. Starrett 4-5" Outside Micrometer No. 436RL w/box .001" Resolution in good working condition with customer engravings or markings see pictures for exact condition. Has lock and ratchet thimble for better repeatability. Item number rr3-3-b