| Brand | STARRETT |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 1 in |
| Reading | Mechanical |
| Manufacturer | L.S. STARRETT |
| Model | MICROMETER HEAD |
| Micrometer Type | Micrometer Head |
| MPN | T468P-2 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Resolution | 0.00010 in |
Check the listing for details. Starrett T468P Micrometer Head, 0-1" Range, .0001" Grads. Condition: Used. Listed at 280.00 USD. L.S. STARRETT. PLAIN STYLE - WITHOUT RATCHET STOP, WITHOUT LOCK NUT. 0-1" RANGE. DOUBLE GRADUATIONS IN RED AN BLACK FOR READING BOTH WAYS.