| Country/Region of Manufacture | United States |
|---|---|
| Minimum Measurement | 50mm |
| Reading | Mechanical |
| Model | V436MRL-75 |
| Type | Micrometers |
| Maximum Measurement | 75mm |
| MPN | V436MRL-75 |
| Brand | Starrett |
| Resolution | .001m |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| 56308 | 56308 |
Check the listing for details. Starrett V436MRL-75 Outside Micrometer, Ratchet Thimble, Lock Nut. Condition: New – Open box. Listed at 95.00 USD. Ratchet Stop, Lock Nut. Graduations (mm): 0.001mm. Accuracy (mm): +/-.002mm. Range (mm): 50-75mm.