| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | Black |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | ABS Plastic |
| MPN | KP401 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Outdoor Plug |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Recommended Environment | Outdoor |
| Number of Outlets | 1 |
| Cable Length | Less Than 1 ft (0.3 m) |
| Resistance Properties | Weatherproof |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. TP-Link Kasa KP401 Smart Wi-Fi Outdoor Plug - ECS. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 14.50 USD. 【Easy Set Up and Use】2.4GHz Wi-Fi connection required. Plug in, open the Kasa app, follow the simple instructions and enjoy the wifi smart plug.