| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| MPN | HS105 |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Battery Size | N |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Apple HomeKit, Google Home/Assistant, Philips Hue, Google Assistant, WeMo, Amazon Alexa, Samsung SmartThings, Nest, Cortana |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Battery Charger |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | Wireless, Timer, App-Controlled, Remote Control, Auto-Off, Smart Socket, On/Off Switch, Remote Monitoring, Remote Access, Wi-Fi Compatibility, Programmable Timer |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | Less Than 100 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Plug Mini - White Model HS105. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 14.50 USD. Set connected devices to turn on and off as needed, conserving energy and helping you save on your electricity bill. All you need is your smartphone, the Kasa smart app and a Wi-Fi connection. Compact design of the mini smart plug allows them to be stacked.