| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Antique | No |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | None |
| Size | 1 qt and 2 qt |
| Bundle Description | 1 Quart and 2 Quart Colander Set |
| Custom Bundle | Yes |
| Color | Lt. Blue, Purple |
| Material | Plastic |
| Item Length | 14 in; 11 in |
| Vintage | No |
| Brand | Tupperware |
| Department | Adults |
| Type | Colander Strainer |
| Tupperware types | Colander |
| Capacity | 1 qt and 2 qt |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 4 in; 3 in |
| Number in Pack | 2 |
| Style | Vintage/Retro |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe, With Handle |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Country of Origin | Mexico |
| Item Width | 9 1/2 in; 8 in |
Check the listing for details. Tupperware 1 Qt & 2 Quart Colander Strainer with Handle Lt Blue and Purpel NEW!. Color: Lt. Blue, Purple, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 31.95 USD. Tupperware 2 Qt Colander Green with 1 Qt Colander White and Blue. Set of 2 Colander Strainers - 1 Qt in Light Blue, 2 Qt in Purple.