| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 3 |
| Pattern | Solid |
| Shape | Round |
| Lid Type | Press On |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 8 in |
| Set Includes | One Container, One Lid, One Carrying Handle |
| Material | Plastic |
| Item Length | 8 in |
| Item Depth | 5.5 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Storage Container Set |
| Department | Adult |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 6 in |
| Unit Quantity | One Container, One Lid, One Carrying Handle |
| Item Width | 8 in |
| Item Weight | 10 Oz |
Check the listing for details. Tupperware 8” Round Storage w/lid & Carry Handle-yellow. Color: Yellow, Condition: New, Made in United States. Listed at 18.00 USD. This Tupperware storage container set includes one round container, one lid, and one carrying handle. It is made of plastic and has a solid yellow color. The lid is a press-on type and the set is an original Tupperware product made in the United States.