| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Pattern | Solid |
| Shape | Rectangle |
| Lid Type | Snap Lid |
| Lid MPN | 1844-11 / 1845-13 |
| Size | Medium |
| Color | Multicolor |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Container & Lid |
| MPN | 1843-25 / 1843-22 |
| Item Length | 1-3/8" |
| California Prop 65 Warning | These items may have exposures to chemicals that cause cancer, birth defects or other reproductive harm. |
| Vintage | Yes |
| Brand | Tupperware |
| Type | Salt and Pepper Shaker |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 2-3/8" |
| Model | Tupperware Modular Mates |
| Theme | Food/Kitchen |
| Style | Vintage/Retro |
| Features | Airtight, With Lid |
| Time Period Manufactured | 1980-1989 |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 4" |
Check the listing for details. Tupperware Modular Mates Salt & Pepper Shakers with Pink Lid Set. Color: Multicolor, Condition: Used, Made in United States. Listed at 7.99 USD.