| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Round |
| Size | 20 oz |
| MPN | 4623 |
| Item Length | 4 in |
| Vintage | No |
| Department | Boys, Girls, Teens |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 20 oz |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 3 3/4 in |
| Number in Pack | 1 |
| Style | Contemporary |
| Features | Airtight, BPA Free, Dishwasher Safe, Easy Clean, Reusable, Stackable |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 4 in |
| Lid Type | Tupperware Seal |
| Color | Blue |
| Item Diameter | 4 in |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Lid, 1 Container, 1 Seal |
| Item Depth | 3 3/4 in |
| Franchise | Tupperware |
| Mounting | Free Standing |
| Brand | Tupperware |
| Type | Storage Container Set |
| Model | Snack Canister |
| Time Period Manufactured | 2010-2019 |
| Item Weight | 2.6 oz |
Check the listing for details. Tupperware Snack Canister Blue 20 Ounce Stacking Storage Container New. Color: Blue, Condition: New. Listed at 11.99 USD. Tupperware - Blue Snack Canister / Storage Container. - Canisters of this type will stack atop of each other to save space. - Blue container, white seal. - 2 1/2 cup capacity (20 ounces).