| Brand | GARVEE |
|---|---|
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | wood |
| Type | Bed Frame |
| Features | Adjustable Bed |
| Color | Gray |
| Assembly Required | Yes |
| Finish | Adjustable Headboard |
| Item Height | 11.4" |
| Item Length | 75" |
| Headboard Height | 39.4" |
| Room | Bedroom |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Item Width | 39 in |
Check the listing for details. 🔵Twin Bed Frame with Upholstered Headboard Adjustable Headboard Wood Slat Suppo. Color: Gray, Condition: New. Listed at 85.49 USD. The EVA mute bar eliminates noise from friction, ensuring a peaceful night's sleep without any squeaking or creaking. It fits snugly together for a robust and stable feel. The adjustable headboard accommodates mattresses ranging from 8 to 12 in in thickness.