| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | PU+Wood+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 200 lbs/ 400 lbs/ 500 lbs/ 500 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 81.00"L x 44.20"W x 40.70"H |
| Dimension 2 | Full: 81.00"L×59.00"W×40.70"H |
| Dimension 3 | Queen: 86.00"L×65.00"W×40.70"H |
| Dimension 4 | King: 86.00"L×81.00"W×40.70"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full, Queen, King |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Black |
| Upholstery Fabric | PU |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 40.70 in/ 40.70 in/ 40.70 in/ 40.70 in |
| Item Length | 81.00 in/ 81.00 in/ 86.00 in/ 86.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 44.20 in/ 59.00 in/ 65.00 in/ 81.00 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 86.09 lbs/ 100.53 lbs/ 103.18 lbs/121.36 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full/Queen/King Size Upholstered Platform Bed with Hydraulic Storage System. Color: Black, Condition: New. Listed at 349.69 USD. MULTIPLE OPTIONS: This bed is in four sizes: full size, twin size, queen size, and king size. Maximum weight capacity: 200lbs/400lbs/500lbs/500lbs. Slats are one-piece construction for quick installation and all parts are labeled.