| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Eucalyptus wood+Plywood+MDF+Foam Legs: Plastic 2inch |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Maximum Weight Capacity | 300lbs |
| Dimension 1 | Daybed: 80.5''x41''x30.5'' Sleeper Size: 75''x39'' |
| Dimension 2 | Daybed: 80.5''x55.5''x27.5'' Sleeper Size:75''x54'' |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full |
| Frame Material | Wood |
| Type | Daybed |
| Features | Easy To Assemble |
| Color | Beige |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 30.50 in/ 27.50 in |
| Item Length | 80.50 in/ 80.50 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Living Room |
| Department | Adults |
| Item Width | 41.00 in/ 55.50 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 108.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full Size Daybed w/ Pull-Out Trundle Bed Upholstered Bed Frame Sofa Bed. Color: Beige, Condition: New. Listed at 365.88 USD. The waved shape arms decorated with nailhead trimming blends chic details with classic style. Pull out twin size trundle with caster for easy access. [Overall size] 80.5"x55.5"x27.5". Number of Slat 13.