| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Plug Type | United States |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | F7C063 |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Belkin WeMo, Apple HomeKit, Google Home/Assistant, Google Assistant, WeMo, Amazon Alexa, Nest |
| Brand | WeMo |
| Type | Male (Plug) |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | App-Controlled, Remote Control, On/Off Switch |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Wemo Mini F7C063 WiFi Smart Plug. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 8.80 USD. Wemo Mini F7C063 WiFi Smart Plug