| Item Package Quantity | 1 |
|---|---|
| Size | 3-Lb. |
| Part Number | 47413 |
| Style | Classic |
| Capacity | 3.0 |
| Model Number | 47413 |
| Manufacture Year | 2013 |
| Model Name | Hi-Rise Bread Maker Machine |
| Number Of Programs | 12 |
| Wattage | 432.0 |
| Has Automatic Shutoff | Yes |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| EAN | 0072244474138 |
| ISBN | 0072244474138 |
| Package Dimensions LxWxH | 18.5x14.17x11.81 Inches |
| Weight | 15.34 Pounds |
| UPC | 0072244474138 |
| Power Source | Electric |
| Color | Gray |
| MPN | 47413 |
| Material | Plastic |
| Dough/Bread Type | Gluten-Free |
| Brand | West Bend |
| Loaf Size | 3 lbs |
| Type | Bread Machine |
| Item Height | 13.5 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 47413 |
| Features | LCD Display, Add Ingredients Signal, Timer, Crust Control, Non-Stick, Automatic, Programmable |
| Item Width | 15.5 in |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 15 lbs |
| Number of Settings/Programs | 12 |
Check the listing for details. West Bend Hi-Rise Bread Maker Machine Programmable 12 Programs Including Glu.... Color: Gray, Condition: New. Listed at 151.12 USD. BREAD MACHINE: A traditionally shaped, horizontal bread pan accommodates 3 different loaf sizes: 2 lb, 2.5 lb, or 3 lb; Dual knead blades thoroughly knead dough to produce a lighter taste and higher rise.