| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 70IB/50 KD |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 3/8 in, Shackle Height 1 in, Shackle Width 7/8 in, Shackle Material Stainless Steel, Body Height 1 49/64 in, Body Width 2 11/64 in, Body Thickness 1 7/32 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 1, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Blue, Keyway Type Abus, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No, Shackle Type Standard Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 70IB/50 KD |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | (2) keys |
| Weight | 0.5500 |
| Length | 6.600 |
| Width | 3.800 |
| Depth | 3.800 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| Body Color | Blue |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Weather Resistant | Yes |
| Body Width | 2" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 3/8" |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1" |
| Shackle Width | 7/8" |
| Weatherability | Extremely High Corrosion Resistance |
| Body Height | 2" |
| Body Thickness | 1-1/8" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| UPC | 078217061404 |
Check the listing for details. Abus 70Ib/50 Kd Padlock, Keyed Different, Standard Shackle, Rectangular Brass. Width: 3.800, Condition: New, Made in CN. Listed at 27.25 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. 70IB/50 KD. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.