| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| Blade Strength | High |
| Set Includes | Blades |
| MPN | DCS387B |
| Safety Type IP | IP54 |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood |
| Brand | DEWALT |
| Type | Reciprocating Saw |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Centered |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | 7.5 in |
| Model | DCS387B |
| Item Width | 3.5 in |
Check the listing for details. DEWALT DCS387B 20V MAX Cordless Reciprocating Saw, Compact, Variable Speed NEW. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 149.95 USD.