| Power Source | Electric |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Item Diameter | 14 in |
| Color | Black |
| MPN | 20322 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Air Fry |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20356 |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Power Indicator Light, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 14 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave Oven Pro Infrared Oven Model 20356. Color: Black, Condition: Used. Listed at 50.00 USD. Enjoy the convenience of the NuWave Oven Pro, an infrared oven designed to revolutionize your cooking experience. The oven is also dishwasher safe, enhancing its practicality.