| Material | Velvet |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 600 LBS |
| Theme | Modern |
| Dimension | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Gray |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 47.20 in |
| Item Length | 83.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 62.50 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 80.96 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | NOT INCLUDED |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed w/ Upholstered Headboard US. Color: Gray, Condition: New. Listed at 275.76 USD. Size : Queen. No box spring required; mattress sits directly on top of slats. Weight Limit: 600LBS.