| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Custom Bundle | No |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | HS100 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Google Home/Assistant |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Smart Plug |
| Unit Type | Unit |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | App-Controlled, Smart Socket, Wi-Fi Compatibility |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. TP-Link Smart Plug HS100 Kasa Smart Home WiFi Outlet Alexa Google. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 11.99 USD. ✻ TP-Link Kasa HS100 Smart Plug Wi-Fi Outlet No Hub Required Alexa Google and Amazon Alexa ✻. Easy Setup: Download the Kasa app, plug in the smart plug, and follow the simple instructions. Model Number HS100 (KP100 in newer gen).