| Pattern | Solid |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Size | Small |
| Color | Multicolor |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Container & Lid |
| Item Length | 3-1/4" |
| California Prop 65 Warning | These items may have exposures to chemicals that cause cancer, birth defects or other reproductive harm. |
| Vintage | Yes |
| Brand | Tupperware |
| Type | Storage Container Set |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Capacity | 2 Cups |
| Lid Model | 1616-23 |
| Item Height | 2-1/2" |
| Model | 1611-13 |
| Time Period Manufactured | 1980-1989 |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 7-1/4" |
Check the listing for details. Tupperware Modular Mates #1 Rectangle Butter Container with Pink Lid 2 Cups 2 Pc. Color: Multicolor, Condition: Used, Made in United States. Listed at 14.09 USD. With a nostalgic design from the 1980s, this original Tupperware product is a sought-after collectible for those interested in kitchen storage and organization. Made in the United States, this container set is a practical and charming addition to any kitchen or collector's display.