| Brand | Tupperware |
|---|---|
| Type | microwavable Bowl dish |
| Shape | Round |
| Capacity | 800ml |
| Size | Small |
| Item Height | 2" |
| Color | Pink |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe, Microwaveable |
| Set Includes | Lid |
| Item Length | 8" |
| Item Width | 9" |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Tupperware Rock N Serve Microwaveable Container 800ml Freezable Sheer Pink. Color: Pink, Condition: New, Made in United States. Listed at 28.99 USD. Keep your food fresh and hot with this Tupperware Rock N Serve Microwaveable Container. The 800ml capacity is perfect for storing small portions of food. The bowl is dishwasher safe and has BPA-free material for safe use.