| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Pine Wood+MDF+Berber Fleece |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Twin-Bed: 400 lbs; Trundle: 250 lbs, Full-Bed: 600 lbs; Trundle: 250 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | Twin: 79.9''L x 44.1''W x 44.1''H, Full: 79.9''L x 58.9''W x 44.1''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin/Full |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, with Trundle |
| Color | White |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 44.10 in/ 44.10 in |
| Item Length | 79.90 in/ 79.90 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 89.00 lbs/ 100 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 44.10 in/ 58.90 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Bed Frame Upholstered Platform Bed Frame with Twin Size Trundle. Color: White, Condition: New. Listed at 375.99 USD. [Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed. Twin/Full Size Upholstered Platform Bed with Wood Supporting Feet and Twin Size Trundle, White.