| Color | Beige & Twin Size |
|---|---|
| Material | Wood+Velvet |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 75.00''L x 40.94''W x 36.22''H |
| Dimension 2 | Full: 75.00''L x 55.90''W x 36.22''H |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Daybed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, With Trundle |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 36.22 in/ 36.22 in |
| Item Length | 75.00 in/ 75.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Living Room |
| Department | Adults |
| Item Width | 40.94 in/ 55.90 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Weight | 122.50 lbs/ 126.90 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Brand | HSMYGLS |
Check the listing for details. Twin/Full Size Daybed Upholstered Bed Frame Sofa Bed w/ Trundle Bed US. Color: Beige & Twin Size, Condition: New. Listed at 539.86 USD. Ideal for accommodating guests or for the family with several kids. not only can be a bed to be placed in your bedroom but also is ideal to be a sofa bed or seat in your living room. Twin Size Product Features.