| Material | Wood+ Metal |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.80''L x 39.40''W x 34.80''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed, With LED Lights And USB Port |
| Color | Black |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 34.80 in |
| Item Length | 79.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 39.40 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Weight | 35.00 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin Size Bed Frame Metal Platform Bed w/ LED Lights & Charging Station. Color: Black, Condition: New. Listed at 163.85 USD. Enhance the overall experience by syncing the LED lights with music, creating a romantic and dynamic party atmosphere. Made of quality steel slats, providing optimum support for all types of mattresses, foam, latex, or spring mattress without the use of a box spring.