| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | F7C063 |
| Material | Plastic |
| Battery Size | N |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Apple HomeKit, WeMo |
| Brand | WeMo |
| Type | smart plug |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Number of Outlets | 1 |
| Cable Length | Less Than 1 ft (0.3 m) |
| Features | App-Controlled |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. WeMo Smart Plugs - Mixed Models In Very Good Condition. Color: White, Condition: Used. Listed at 95.00 USD. What you see in the photos is what you will receive. 7 - Model# WSP080.