| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Blade Edge | Serrated |
| Blade Hardness | -- |
| Blade Length | 4" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | FLISSA |
| Closed Length | 4.75" |
| Color | Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Features | Ergonomic Handle |
| Handle Material | Fiberglass |
| Item Weight | 3.2 ounces |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | AB |
| MPN | Does Not Apply |
| Overall Length | 8.75" |
| Type | Pocket Knife |
Check the listing for details. FLISSA 4" Folding Pocket Knife D2 Blade Thumb Stud Axis Lock with G10 Handle. Color: Black, Condition: New. Listed at 25.99 USD. Light as a Feather - Unique hollow design of the handle gives it an ultra-light weight, more dynamic and personalized. G10 material makes it more resistant to corrosion and wearPremium D2 steel - Blade is made of premium D2 steel for excellent hardness with ultra-sharp edge, hardness reach 60-63HRCEasy to Use - Axis lock design allows for smooth opening and closing, ensure safety. Knife is equipped with thumb studs, can open the knife with one handEasy to Carry - The belt clip and ultra-lightweight quality help hang securely on a belt or backpack for easy carryingWide Application - Flissa D2 folding knife is suitable for EDC, camping, hiking, survival, outdoor activities and home daily use Package Dimensions4.96 x 1.57 x 0.98 inchesItem Weight3.2 ouncesAxis Lock & Thumb StudAxis lock & thumb stud allow for smooth opening and closingPremium D2 steelThe blade is made of premium D2 steel for excellent hardness, with ultra-sharp edgeErgonomic G10 handleG10 material makes it more resistant to corrosion and wearEasy to CarryUnique hollow design and belt clip make it as light as a feather and easy to carry