| Maximum Torque | 1700 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| MPN | DCF809, DCF809B |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DEWALT DCF809B |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | China |
| Power | 460 W |
Check the listing for details. DEWALT ATOMIC Compact Series DCF809 20V MAX brushless Impact Driver Tool Only. Condition: Used, Made in China. Listed at 36.00 USD. The tool has been tested and works as intended. The listings Being sold, are in the condition stated at the time the pictures were taken, all used. I acquire items from several sources, and I have no way of knowing the history of the items or how they were previously used or stored. The photos will help visually confirm the actual condition of the item. Everything used has obvious wear and imperfections. Please look at all the photos as they provide better visual details and are part of the full. Good luck, God bless.